sin (альфа) + sin2 (альфа) + sin3 (альфа)

+5
Ответы (1)
  1. 20 сентября, 13:50
    0
    (sinx+sin3x) + sin2x=0

    2*sin2 х*cosх+sin2x=0

    sin2x (2cosx+1) = 0

    sin2x=0 и 2cosx+1=0

    х=pi*n/2 cosx=-1/2

    x=+-arccos (-1/2) + 2pi*n

    x = + - (pi-pi/3) + 2pi*n

    x=+-2pi/3 + 2pi*n