Sin (3x-п/4) sin (2x+п/4) - 1/2sinx

+2
Ответы (1)
  1. 20 мая, 17:27
    0
    sin (3x-п/4) sin (2x+п/4) - 1/2sinx=1/2[cos (x-П/2) - cos (5x) ]-1/2sinx=

    =-1/2cos5x