3 arcsin (1/2) + 4arccos (-1/√2) - arcctg (-√3)

+3
Ответы (1)
  1. 11 июня, 04:09
    0
    Arcsin (1/2) = π/6 arccos (-1/√2) = 3π/4 arcctg (-√3) = 2π/3

    3 arcsin (1/2) + 4arccos (-1/√2) - arcctg (-√3) = π/2+3π-2π/3=17π/6