Решите уравнение

f (x-1) + f (x+1) = x², если f (x) = 2x+x²-1

+5
Ответы (1)
  1. 15 декабря, 03:05
    0
    (2x+x²-1 - 1) + (2x+x²-1 + 1) = x^2

    x^2 + 2x - 2 + x^2 + 2x - x^2 = 0

    x^2 + 4x - 2 = 0

    D = 16 + 8 = 24

    x = (-4 - √24) / 2 = - 2 - √ (24/2²) = - 2 - √6

    x = (-4 - √24) / 2 = - 2 + √ (24/2²) = 2+√6