log2 (2x-1) + log2 (x+5) = log0.5 1/13

+5
Ответы (1)
  1. 4 января, 06:08
    0
    (3x + 1) / (x - 2) = 10, so

    3x + 1 = 10 (x - 2)

    3x + 1 = 10x - 20 ... NOT 10x - 2!

    21 = 7x

    x = 3.