Sinx+2=0

sin2x=-√3/2

2cosx-√2=0

cos5x=0

√3tg2x+1=0

+4
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 13:23
    0
    1) sinx=-2

    x = (-1) ⁿarcsin (-2) + πn, n∈Z

    2) sin2x=-√3/2

    x = (-1) ⁿ arcsin (-√3/2) + πn, n∈Z

    x = - ((-1) ⁿ * π/3) + πn, n∈Z

    3) 2cosx=√2

    cosx=√2/2

    x=+-arccos (√2/2) + 2πn, n∈Z

    x=+-π/4+2πn, n∈Z

    4) cos5x=0

    5x=π/2+πn, n∈Z

    x=π/10+πn/5, n∈Z

    5) tg2x=-1/√3

    x=-arctg (1/√3) + πn, n∈Z

    2x=-π/6++πn, n∈Z

    x=-π/12+πn/2, n∈Z