Докажите что

(а+1) ³ - (а+1) = а (а+1) (а+2)

+4
Ответы (1)
  1. 24 октября, 15:38
    -1
    (а+1) ^3 - (а+1) = а (а+1) (а+2)

    а^3+3 а^2+3 а+1 - (а+1) = (а^2+а) (а+2)

    а^3+3 а^2+3 а+1-а-1=а^3+2 а^2+а^2+2 а

    3 а^2+3 а-а=2 а^2+а^2+2 а

    3 а^2+2 а=3 а^2+2 а