Разложите на множители: 2x в 3 степени + x во 2 степени - 2x-1

+4
Ответы (2)
  1. 18 марта, 10:10
    0
    = (2 х³+х²) - (2 х+1) = х² (2 х+1) - 1 (2 х+1) = (х²-1) (2 х+1)
  2. 18 марта, 11:07
    0
    2x³+х²-2 х-1 = (2 х+1) (х-1) (х+1)