Log5 (x+1) - log5 (1-x) = log2 (2x+3)

+2
Ответы (1)
  1. 27 июля, 13:06
    0
    Log2 (x+1) - log2 (2x-1) = 1

    log 2 { (x+1) / (2x-1) } = log 2 (2)

    (x+1) / (2x-1) = 2

    x + 1 = 2 (2x - 1)

    x + 1 = 4x - 2

    4x - x = 1 + 2

    3x = 3

    x = 1