2sin (2x) * cos (x) - 4cos^3 (x) = 0

+4
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 05:12
    0
    2sin (2x) * cos (x) - 4cos^3 (x) = 0

    4sinxcos ²x-4cos³x=0

    4cos²x * (sinx-cosx) = 0

    cosx=0⇒x=π/2+πk, k∈z

    sinx-cosx=0/cosx

    tgx-1=0

    tgx=1

    x=πk, k∈z