Сократите дробь

z^2-28z+196/14-z

+5
Ответы (1)
  1. 1 марта, 14:47
    0
    сократите дробь

    (z^2-28z+196) / (14-z) = (z-14) ² / (14-z) = (14-z) ² / (14-z) = (14-z)