6cos квадрат x + 5cos (пи/2-x) = 7

+4
Ответы (2)
  1. 26 июля, 02:29
    0
    6cos²x+5cos (π/2-x) = 7

    6 (1-sin²x) + 5sinx-7=0

    6sin²x-5sinx+1=0

    пусть sinx=t, где t ∈ [-1; 1]

    D=1

    t1 = (5-1) / 12=1/3

    sinx=1/3

    x = (-1) ^k*arcsin1/3+πk, k-целое число

    t2=1/2

    x = (-1) ^k*π/6+πk, k-целое число
  2. 26 июля, 05:10
    0
    5cos (пи/2-x) = 5sinx

    6cos^2x=6-6sin^2x

    6-6sin^2x+5sinx=7

    6sin^2x-5sinx+1=0

    D=1

    sinx = (5+-1) / 12

    sinx=1/2=>x=pi/6+Pi*k или x=5pi/6+pi*n

    sinx=1/3=>x=arcsin (1/3) + pi*d или x=Pi-arcsin (1/3) + pi*m