16^2 умножить на 32^-3

с решением

+5
Ответы (2)
  1. 5 февраля, 00:11
    0
    16^2 x (this is умножить) 32^-3 = 256 x 1/32^3 = 256 x 1 / 32768 =

    =8388608/32768 = 4096/17
  2. 5 февраля, 02:07
    0
    (16^2) * (32^-3) = (16^2) / (32^3) = (2^5) / (2^8) = 2^ (5-8) = 2^-3 = 1 / (2^3) = 1/8