Представьте в виде многочлена.

а) (y-1) (y во 2 степени+2y-1)

б) (z во 2 степени+3z+2) (z-5)

в) (a+b) (a во 2 степени-ab+b во 2 степени)

г) (x во 2 степени - ху+у во 2 степени) (х-у)

+4
Ответы (1)
  1. 12 января, 23:39
    0
    A) (y-1) (y²+2y-1) = y³+2y²-y-y²-2y+1 = y³+y²-3y+1

    b) (z²+3z+2) (z-5) = z³+3z²+2z-5z²-15z-10=z³-2z²-13z-10

    в) (a+b) (a²-ab+b²) = a³-b³

    г) (x²-xy+y²) (x-y) = x³-x²y+xy² - x²y+xy²-y³=x³-2x²y+2xy²-y³