Дайте ответ)

X во 2 степени + x в 4 степени

2a во 2 степени - 8

Xво 2 степени+x+2x+2

+5
Ответы (1)
  1. 27 июля, 05:54
    0
    1. (-х" + 2 ху - 2 у") + (4 х" + 2 ху + 2 у") = - х" + 2 ху - 2 у" + 4 х" + 2 ху + 2 у" = 3 х" + 4 ху = х (3+4 у)

    2. (-х" + 2 ху - 2 у") - (4 х" + 2 ху + 2 у") = - х" + 2 ху - 2 у" - 4 х" - 2 ху - 2 у" = - 5 х" - 4 у"