Lg4+lg250=

(log12 4+log12 36) ^2=

lg13-lg1300=

+4
Ответы (1)
  1. 24 мая, 00:23
    0
    Lg (4*250) = log10 (1000) = 3

    (log12 (4*36)) ^2 = (log12 (144)) ^2 = 2^2 = 4

    lg13 - lg 1300 = lg (13/1300) = lg (0,01) = log10 (0,01) = - 2