Вычислите: 1/а (а+3) + 1 / (а+3) (а+6) + 1 / (а+6) (а+9) + 1 / (а+9) (а+12) =

+4
Ответы (1)
  1. 5 января, 13:58
    0
    (a+6+a) / a (a+3) (a+6) + (a+12+a+6) / (a+6) (a+9) (a+12) = ((a+9) (a+12) (2a+6) + a (a+3) (2a+18)) / (a (a+3) (a+6) (a+9) (a+12)) = 2 (a+9) ((a+6) (a+12) + a (a+3)) / (a (a+9) (a+3) (a+6) (a+12)) = 2 (a²+18a+72+a²+3a) / ((a²+3a) (a²+18a+72)) =