Arccos (-1/2) + arcsin (-1/2) - arcctg (-1)

+2
Ответы (1)
  1. 24 января, 14:30
    0
    Arccos (-1/2) + arcsin (-1/2) - arcctg (-1) =

    = pi - arccos (1/2) - arcsin (1/2) - pi + arcctg (1) =

    = pi - pi/3 - pi/6 - pi + pi/4 =

    = - pi/3 - pi/6 + pi/4 =

    = - 4pi/12 - 2pi/12 + 3pi/12 =

    = - 3pi/12 = - pi/4