Log 1/3 (3x + 4) = log 1/3 (x2 - 4x - 14)

+4
Ответы (1)
  1. 9 октября, 20:16
    0
    ОДЗ: х>-4/3,

    3 х+4=х²-4 х-14

    -х²+7 х+18=0

    х²-7 х-18=0

    D=121

    x = (7-11) / 2=-2

    x = (7+11) / 2=9