3^ (х+2) + 3^ (х-1) - 3^х=225

+3
Ответы (1)
  1. 23 февраля, 18:17
    0
    3^x*3^2+3^x*1/3 - 3^x=225

    9*3^x+1/3*3^x-3^x=225

    3^x (9+1/3-1) = 225

    3^x * 25/3 = 225

    3^x=225 : 25/3

    3^x=27

    3^x=3^3

    x=3