36 (x+3) ^2-x^2

ac^2-bc^2-bc+ac-a+b

3x^2+10x-8

+4
Ответы (2)
  1. 5 мая, 08:16
    0
    1) 36 (x+3) ²-x²=36 (x²+6x+9) - x²=36x²+216x+324-x²=35²+216x+324

    2) ac²-bc²-bc+ac-a+b = (ac²+ac) - (bc²+bc) - (a-b) = ac (c+1) - bc (c+1) - (a-b) =

    = (c+1) · c (a-b) - (a-b) = (c+1) (a-b) (c-1)

    3) 3x²+10x-8

    3x²+10x-8=0

    D=10²-4 · 3 · (-8) = 100+96=196

    x₁ = (-10+14) / 6=2/3

    x₂ = (-10-14) / 6=-4

    3x²+10x-8 = (x-2/3) (x+4)
  2. 5 мая, 09:25
    0
    36 (х + 3) ² - х² = (6 (x + 3)) ² - x² = (6x + 18) ² - x² = (6x + 18 - x) (6x + 18 + x) = (5x + 18) (7x + 18)

    ас² - bc² - bc + ac - a + b = c² (a - b) - c (a - b) - (a - b) = (c² - c - 1) (a - b)

    3x² + 10x - 8 = 3 (x - 2/3) (x + 4) = (3x - 2) (x + 4)

    3x² + 10x - 8 = 0

    D = 10² - 4 * 3 * (- 8) = 196

    x₁ = (- 10 + √196) : (2 * 3) = 2/3

    x₂ = (- 10 - √196) : (2 * 3) = - 4