1) 4m (2-n) - 6+3n=?

2) x³-4x²-x+4=?

...

(X+3) ³ - (x+3) ²•x+3 (x+3) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 30 мая, 20:57
    0
    1) 4m (2-n) - 6+3n=4m (2-n) - 3 (2-n) = (2-n) (4m-3)

    2) x³-4x²-x+4 = x² (x-4) - (x-4) = (x-4) (x²-1)

    3) (x+3) ³ - (x+3) ²x+3 (x+3) = (x+3) ((x+3) ²-x (x+3) + 3) = (x+3) (x²+6x+9-x²-3x+3) = (x+3) (3x+12) = 3 (x+3) (x+4)