Sqrt (6-2sqrt (5)) - sqrt (9+4 sqrt (5))

+1
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 15:08
    0
    √ (6 - 2√5) - √ (9 + 4√5) = √ (5 - 2√5 + 1) - √ (5 + 4√5 + 4) =

    = √[ (√5) ² - 2√5 + 1²] - √[ (√5) ² + 4√5 + 2²] = √ (√5 - 1) ² - √ (√5) + 2) ² =

    = √5 - 1 - √5 - 2 = - 3