7 - (3-t) ²=t (6,5-t) уравнение

+4
Ответы (2)
  1. 15 ноября, 00:55
    0
    7 - (3-t) ^2=t (6.5-t)

    7 - (9-6t+t^2) = 6.5t-t^2

    7-9+6t-t^2=6.5t-t^2

    7-9+6t=6.5t

    -2+6t=6.5t

    6t-6.5t=2

    -0.5t=2

    t=-4
  2. 15 ноября, 01:59
    0
    7 - (3-t) ²=t (6,5-t)

    7 - (9-6t+t^2) = 6.5t-t^2

    7-9+6t-t^2=6.5t-t^2

    7-9+6t=6.5t

    -2+6t=6.5y

    6t-6.5t=2

    -0.5t=2

    y=-4