A) (x-3) ^2>x (x-6)

б) y^2+1>2 (5y-12)

докажите неравенство

+4
Ответы (1)
  1. 20 ноября, 03:25
    0
    А) x^2-6x+9>x^2-6x

    x^2-6x+9-x^2+6x>0

    x>-9

    б) y^2+1>2 (5y-12)

    y^2+1>10y-24

    y^2-10y+25=0

    D=10^2-4*1*25=100-100=0

    y=10:2=5