2 sqrt 3-4 sqrt 3*sin^2 23pi/12

+4
Ответы (1)
  1. 3 июля, 01:45
    0
    2√3 - 4√3 · sin² (23π/12) = 2√3 - 4√3 · sin² (2π - π/12) = 2√3 - 2√3 · 2sin² (-π/12) = 2√3 - 2√3 · (1 - cosπ/6) = 2√3 - 2√3 · (1 - √3/2) = 2√3 - 2√3 + 3 = 3