Sin2x+sin6x=3cos2x ...

+4
Ответы (1)
  1. 4 марта, 19:32
    0
    Sin (2x) + sin (6x) = 3cos (2x)

    2sin (4x) * cos (-2x) - 3cos (2x) = 0

    2sin (4x) * cos (2x) - 3cos (2x) = 0

    cos (2x) * (2sinx-3) = 0

    a) cos (2x) = 0

    2x=π/2+πn

    x1=π/4+πn/2

    б) 2sinx-3=0