Разложи на множители: 4t^2 - (t+p) ^2

+2
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 19:54
    -1
    4t^2 - (t+p) ^2 = (2t - (t+p)) (2t+t+p) = (2t-t-p) (3t+p) = (t-p) (3t+p)