Решите уравнение:

f (x+1) + f (x-1) = x^2, если f (x) = 2x+x^2-1

+1
Ответы (1)
  1. 17 июля, 16:23
    0
    f (x) = 2x+x^2-1

    f (x+1) = 2 (x+1) + (x+1) ^2-1 = 2x+2 + x ²+2x+1 - 1 = x²+4x+2

    f (x-1) = 2 (x-1) + (x-1) ^2-1 = 2x-2 + x²-2x+1 - 1 = x²-2

    f (x+1) + f (x-1) = x^2

    x²+4x+2 + x²-2 = x²

    x²+4x = 0

    х = 0 или х = - 4