1. Упростите

5 (2a+1) - 3

2. Вынисите общий множитель за скобки: 18a^3+6a^2

+2
Ответы (1)
  1. 18 сентября, 23:29
    0
    1) 5 (2 а + 1) - 3 = 10 а + 5 - 3 = 10 а + 2

    2) 18 а³ + 6 а² = 6 а² (3 а + 1)