Sin 43 (градусов) cos 73 (градусов) - sin 73 (град) cos43 (град)

+4
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 03:49
    0
    Sin43cos73-sin73cos43 = - (sin73cos43-cos73sin43) = - sin (73-43) = - sin30=-1/2