Упроститб выродение

Й

1) Cost a tg a-2 sin a

2) Cost a sin a-2 tg a

+1
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 18:15
    0
    Cosa tga - 2sina=cosa * sina/cosa - 2sina=

    =sina - 2sina = - sina;

    cosa sina - 2tga = cosa sina - 2 sina / cosa=

    = (cos^2 a sina - 2sina) / cosa =

    =sina (cos^2 a-2) / cosa=

    = (cos^2 a - 2) tga