Помогите

(1/4) ^x + (1/2) ^x-6=0

+4
Ответы (1)
  1. 24 апреля, 19:53
    0
    (1/2^2) ^x + (1/2) ^x-6=0, (1/2) ^x=a, a^2+a-6=0, D=1^2-4*1 * (-6) = 25, a1 = (-1-5) / 2, a2 = (-1+5) / 2, a1=-3, a2=2. (1/2) ^x=-3 (корней нет). (1/2) ^x=2. (2^-1) ^x=2^1, - x=1, x=-1. Ответ: x=-1.