Cos (arccos 12/13-arcsin 8/17)

+5
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 02:43
    0
    Cos (x-y) = cosx*cosy + sinx*siny

    cos (arcsinx) = sin (arccosx) = √ (1-x²)

    Cos (arccos 12/13-arcsin 8/17) = cos (arccos (12/13)) * cos (arcsin (8/17)) + sin (arccos (12/13)) * sin (arcsin (8/17)) = 12/13 * √ (1 - (8/17) ²) + √ (1 - (12/13) ²) * 8/17 = 12/13*15/17 + 5/13*8/17 = 220/221