Помогите!

1) x (a-b) + y (b-a)

2) m^2 (a-2) + n (2-a)

3) 2m (x-y) - y+x

4) 2n (x-y) - (y-x)

+2
Ответы (1)
  1. 24 марта, 04:07
    0
    1) x (a-b) - y (a-b) = (a-b) (x-y)

    2) m^2 (a-2) - n (a-2) = (a-2) (m^2-n)

    3) 2m (x-y) - (x-y) = (x-y) (2m-1)

    4) 2n (x-y) + (x-y) = (x-y) (2n+1)