4a (a+1) - (2a-1) ^2

7x (x-5) + (3x+1) ^2

Упростите

+1
Ответы (1)
  1. 23 сентября, 10:55
    0
    4a (a+1) - (2a-1) ^2=4a^2+4a-4a^2+4a-1=8a-1

    7x (x-5) + (3x+1) ^2 = 7x^2-35+9x^2+6x+1=16x^2+6x-34