Log3 (2x-1) - log3x=0

+5
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 23:13
    0
    ОДЗ

    2x-1>0⇒2x>1⇒x>0,5

    x>0

    x∈ (0,5; ∞)

    log (3) (2x-1) = log (3) x

    2x-1=x

    2x-x=1

    x=1