Разложите на множители: а) 4x^2y^2-9a^4 б) 25a^2 - (a+3) ^2 в) 27m^3+n^3

+5
Ответы (1)
  1. 7 июня, 06:23
    0
    а) 4x²y²-9a⁴ = (2xy-3a²) (2xy+3a²)

    б) 25a² - (a+3) ² = (5a-a-3) (5a+a+3) = (4a-3) (6a+3)

    в) 27m³+n ³ = (3m+n) (9m²-3mn+n²)