сократите дробь: а (во 2 степени) - 25 б (во 2 степени) + 10 бс-с (во 2 степени) / а (во 2 степени) - 5 аб+5 бс-с (во 2 степени)

+5
Ответы (1)
  1. 16 августа, 09:57
    0
    (a²-25b²+10bc-c²) / (a²-5ab+5bc-c²) = (a² - (5b-c) ²) / (a²-5ab+6,25b²-6,25b²+5bc-c²) =

    = (a-5b+c) (a+5b-c) / ((a-2,5b) ² - (2,5b-c) ²) =

    = (a-5b+c) (a+5b-c) / (a-2,5b-2,5b+c) (a-2,5b+2,5b-c) =

    = (a-5b+c) (a+5b-c) / (a-5b+c) (a-c) = (a+5b-c) / (a-c)

    ответ: (a+5b-c) / (a-c)