Lg (x-1) = lg2+1lg (2x-11)

+2
Ответы (1)
  1. 22 мая, 03:28
    0
    lg (x-1) = lg2 (2x-11)

    x-1=2 (2x-11)

    x-1=4x-22

    3x=21

    x=7