3/5 х - 3/х+у * (х+у/5 х-х-у)

+3
Ответы (1)
  1. 15 марта, 23:13
    0
    3/5x-3 / (x+y) * (x+y) / (4x-y) = 3/5x-3 / (4x-y) = 3 (4x-y) - 3*5x/5x (4x-y) = (12x-3y-15x) / (20x2-5xy) = - 3 (y+x) / 5x (4x-y)