Sin 720+cos 240+tg 135+ctg 315=

+3
Ответы (1)
  1. 14 мая, 09:53
    0
    sin720=0

    cos240=cos (270-30) = - sin30=-0.5

    tg135=tg (90+45) = - ctg45=-1

    ctg315=ctg (360-45) = - ctg45=-1

    0-0.5-1-1=-2.5