4sin225-6cos120+tg300+3ctg240

+5
Ответы (1)
  1. 14 ноября, 05:12
    0
    4sin (180-+45) - 6cos (180-60) + tg (360-60) = 3ctg (180+60) =

    -4*sqrt (2) / 2+6*1/2 - sqrt (3) + 3 / sqrt (3) = - 2 sqrt (2) + 3 - sqrt (3) + sqrt (3) = 3 - sqrt (2)