11! - (1*1!+2*2!+3*3! + ... + 10*10!) = вычислить

+3
Ответы (2)
  1. 13 февраля, 20:37
    0
    11!=11*10!

    11! - (1*1!+2*2!+3*3! + ... + 10*10!) = 11*10!-10*10! - (1*1! + ... + 9*9!) =

    10! - (1*1! + ... + 9*9!) = 10*9!-9*9! - (1*1! + ... + 8*8!) =

    9! - (1*1! + ... + 8*8!) =

    ...

    3! - (1*1!+2*2!) = 3*2!-2*2! - (1*1!) =

    2! - (1*1!) = 2-1 = 1
  2. 13 февраля, 23:30
    0
    11!=11*10!

    11! - (1*1!+2*2!+3*3! + ... + 10*10!) = 11*10!-10*10! - (1*1! + ... + 9*9!) =

    10! - (1*1! + ... + 9*9!) = 10*9!-9*9! - (1*1! + ... + 8*8!) =

    9! - (1*1! + ... + 8*8!) =

    ...

    3! - (1*1!+2*2!) = 3*2!-2*2! - (1*1!) =

    2! - (1*1!) = 2-1 = 1