9x^2-4=0

2x^2=3x

2=7x^2+2

(2x+1) (x-4) = (x-2) (x+2)

+2
Ответы (2)
  1. 30 марта, 14:01
    0
    9 х²-4=0

    9 х²=4

    х²=4/9

    х=±2/3

    2 х²=3 х

    2 х²-3 х=0

    х (2 х-3) = 0

    х1=0

    х2=1,5

    2=7 х²+2

    -7 х²=0

    х=0

    2 х²-8 х+х-4=х²-4

    х²-7 х=0

    х (х-7) = 0

    х1=0

    х2=7
  2. 30 марта, 14:33
    0
    9x^2-4=0

    9x^2 = 4 / : 9

    x^2 = 4/9

    x = ± 2/3

    2x^2=3x

    2x^2 - 3x = 0

    x (2x - 3) = 0

    x = 0 либо x = 1,5

    2=7x^2+2

    7x^2 = 0 / : 7

    x^2 = 0

    x = 0

    (2x+1) (x-4) = (x-2) (x+2)

    2x^2-7x - 4 = x^2 - 4

    x^2 - 7x = 0

    x (x - 7) = 0

    x=0 либо x = 7