cos x = 1/2

x=±arccos 1/2 + 2 Pi*n

n=1, n=2, n = - 1, n = 0.

+2
Ответы (1)
  1. 3 января, 12:38
    0
    N=1

    a)

    x = - pi/3 + 2 Pi=5pi/3

    b) pi/3+2pi=7pi/3

    n=2

    a) x = - pi/3 + 4 Pi=11pi/3

    b) x=pi/3+4pi=13pi/3

    n=-1

    a) x=-pi/3-2pi=-7pi/3

    b) - 5pi/3

    n=0

    a) x=-pi/3

    b) x=pi/3