1) tg (5 arctg √ 3/3 - 1/4 arcsin √ 3/2)

2) sin (arcctg (- √3) + arctg (- √3) + arcsin 1/2)

+5
Ответы (1)
  1. 16 января, 00:45
    0
    1) tg (5 arctg √ 3/3 - 1/4 arcsin √ 3/2) = tg (5 * pi/6 - 1/4 * pi/3) = tg (5pi/6-pi/12) = tg (9pi/12) = tg (3pi/4) = - 1

    2) sin (arcctg (- √3) + arctg (- √3) + arcsin 1/2) = sin (5pi/6-pi/3+pi/6) = sin (4pi/6) = sin (2pi/3) = √3/2