Упростите выражение 1) ((xy^2) ^3) ^42) ((xy) ^2) ^53) ((xy^2) ^3) ^5

+2
Ответы (1)
  1. 16 апреля, 18:57
    0
    ((xy^2) ^3) ^4 = (x^3y^6) ^4=x^12y^24

    ((xy) ^2) ^5 = x^10y^10

    ((xy^2) ^3) ^5=x^15y^30