3sin^2 (2x) - sinxcosx=2

+1
Ответы (1)
  1. 19 мая, 06:49
    0
    sin2x=2sinxcosx = >

    3sin^2 (2x) - 1/2*sin2x=2

    6y^2-y-2=0

    y1,2 = (1+-7) / 2

    sin2x=-1/2 = > 2x=-pi/6 = > x=-pi/12

    sin2x=2/3 = > x=1/2*arcsin (2/3)