a) 3x+14=5x-24

b) 12x-10x-14=120

c) (14-5x) - (8-10x) = 102

d) 6 (x-8) = 5 (x-8)

e) 5 (2c-2) - 6 (3c-12) = 18

f) 12 (18-3y) = 180

+5
Ответы (1)
  1. 24 мая, 06:38
    0
    a) 3x-5x=-24-14

    -2x=-38

    x=19

    b) 12x-10x=120+14

    2x=134

    x=67

    c) 14-5x-8+10x=102

    -5x+10x=102-14+8

    5x=96

    x=19.2

    d) 6x-48=5x-40

    6x-5x=-40+48

    x=8

    e) 10c-10-18c+72=18

    10c-18c=18-10-72

    -8c=-64

    c=8

    f) 216-36y=180

    -36y=180-216

    -36y=-36

    y=1